Első fejezet:
A pesti kamasz

1943 tavaszán, amikor végleg kicsengettek a Marczibányi téri leányiskolából hirtelen aggasztó dolgok kezdtek történni. Már elég nagy voltam ahhoz, hogy rettegéssel hallgassam a híreket, amik honfitársaim pusztulásáról szóltak, előrevetítve a szörnyűséges jövőt. Hitler uralmát.
"A magyar csapatoknak a sztálingrádi offenzívában a német hadsereg északi szárnyát kellett volna fedezniük, rendkívül kevés lôszerrel, hiányos felszereléssel. A Don kanyarban kiépített állásaikat a Vörös Hadsereg 1943 januárjában érte el. Heves harcokban február elejére megsemmisült az egész 2. magyar hadsereg. A voronyezsi katasztrófa után titkos tárgyalások kezdôdtek az angolszász hatalmakkal, miközben szövetségesi kötelezettségeit is teljesítette a kormány Németországgal szemben."
Még alig telt el a nyár... még éppen csak beiratkoztam az Iskola utcai varrónőképzőbe... igazából még szerelmes sem voltam… mégis, a gondok súlya alatt egy-kettőre egy koravén kamasz lett belőlem, aki nagyon is jól megértette a körülötte zajló eseményeket.
"1943 szeptemberében elôzetes fegyverszüneti feltételeket fogadtak el. A fegyverszünet akkor lépett volna életbe, amikor a Balkánon előrenyomuló angolszász csapatok elérték volna a magyar határt. Kállay nem volt hajlandó fegyverszüneti tárgyalásokat folytatni a SZU-val. Komoly érdeklôdés kísérte az 1943. augusztus végi balatonszárszói ifjúsági és értelmiségi találkozót. A résztvevôk egyetértettek abban, hogy a háborút be kell fejezni. A találkozó hozzájárult ahhoz, hogy a jelenlévôk többsége késôbb aktívan resztvettek az antifasiszta harcban. A Kállay-kormány kiugrási szándékáról a németek is tudomást szereztek. Hitler az ország katonai megszállása mellett döntött."
A hitleri beavatkozást akkor persze, még nem érzékeltük…. A Kútvölgyi úton látszólag nem változott semmi, szívünk mélyébe azonban, belopta magát a félelemtől vegyes rettegés. A politikai helyzet rányomta bélyegét a mindennapjainkra.

Utolsó kommentek